Jak zadbać o zdrową dietę dzieci podczas Świąt Bożego Narodzenia

20-12-2023

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i pysznych potraw na świątecznym stole. Dla rodziców często wyzwaniem jest utrzymanie zdrowej diety swoich dzieci w okresie, gdy słodkości i kaloryczne przysmaki są na porządku dziennym… a do tego wszystkie babcie i ciocie, które chętnie dołożą dodatkową łyżkę każdego dania. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Wam sprawić, aby te święta były dla Waszych dzieci równie smaczne, co i zdrowe.

1. Zbierajcie razem świąteczne smaki

Zamiast skupiać się na ilości słodyczy, postawcie na jakość. Razem z dziećmi możecie zorganizować rodzinne warsztaty kulinarno-dekoracyjne, gdzie wspólnie przygotujecie zdrowe przekąski świąteczne. Świeże owoce, orzechy i jogurt to świetne składniki do stworzenia kolorowych i smacznych świątecznych kompozycji.

2. Zachęcaj do spożywania warzyw

Podczas świąt na stole często pojawiają się dania mięsne, ale nie zapominajmy o warzywach. Dodajcie do menu kolorowe surówki, gotowane warzywa czy sałatki. Indyk i pierś z kurczaka to doskonałe, lekkie alternatywy dla bardziej kalorycznych potraw mięsnych.

3. Przygotowujcie dania z rozwagą

Pamiętajcie, że w każdym przepisie śmietanę można zastąpić jogurtem greckim. Robiąc sałatki można zrezygnować z majonezu lub wybrać najmniej kaloryczną wersję. Lepiej też zjeść dodatkową porcję warzyw niż kolejną kromkę chleba z masłem, tłustą wędliną i serem. Tam gdzie jest to możliwe zamień białą mąkę na pełnoziarnistą, a zamiast twardych tłuszczy używaj oliwy z oliwek lub oleju lnianego.

4. Ograniczcie ilość słodyczy

Nie trzeba rezygnować ze słodkości całkowicie, ale kontrolujcie ich ilość. Ustalcie z dziećmi, że w czasie świąt mogą zjeść jedną czy dwie słodkie rzeczy (jeśli więc zjedzą czekoladkę, to nie będą mogły zjeść ciasta). Wybierajcie też słodycze o niższej zawartości cukru i tłuszczu, a gdy przygotowujecie domowe wypieki to ograniczcie ilość cukru w przepisie, a dodatkowo zastąpcie go zdrowszym odpowiednikiem np. stewią czy ksylitolem.

5. Aktywność fizyczna

Po obfitym świątecznym posiłku, zachęcajcie dzieci do aktywności fizycznej. Wspólny spacer, zabawy na świeżym powietrzu czy krótka sesja taneczna przy muzyce – to świetny sposób na spalenie nadmiaru kalorii i wspólne spędzenie czasu.

6. Nie zapominajcie o wodzie

Pamiętajcie o regularnym spożywaniu wody. Zamiast słodkich napojów gazowanych, postawcie na czystą wodę z plastrem cytryny (czy pomarańczy) i listkami mięty, która wspomoże trawienie i zapewni odpowiednie nawodnienie organizmu.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który niestety może w wielu domach skończyć się przejedzeniem i bólem brzucha. Warto pamiętać, że zdrowa dieta jest kluczowa dla dobrego samopoczucia i energii naszych dzieci dlatego należy o nią dbać także w tym okresie roku. Rozważne podejście do jedzenia oraz aktywności fizycznej sprawi, że święta będą nie tylko smaczne, ale również zdrowe dla całej rodziny. I tego właśnie Wam życzymy: Zdrowych i radosnych Świąt!