Wspólnie stwórzcie magię świąt

15-12-2023

Rozpoczął się grudzień a wraz z nim czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jest to doskonały czas, aby zacieśnić rodzinne więzi poprzez wspólne tworzenie pięknych ozdób na choinkę. Ponieważ wiemy, jak ciężko jest czasami wymyślić coś z niczego i zaproponować dzieciom kreatywną zabawę postanowiliśmy Was troszkę wesprzeć. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które rodzice mogą zrealizować razem z dziećmi, tworząc unikalne ozdoby, które na pewno dodadzą uroku świątecznej choince i pozwolą Wam kreatywnie, miło i twórczo spędzić razem czas:

1. Bałwanki z kolorowego filcu:

Materiały: Kolorowy filc, guziki, koraliki, kawałki kolorowego materiału

Jak zrobić: Wytnij bałwanka z kolorowego filcu i pozwól dziecku udekorować go guzikami jako oczy, koralikami jako guziki i kawałkami materiału jako kolorowy szalik.

2. Śnieżynki z makaronu:

Materiały: Makaron w różnych kształtach (kokardki, rurki, gwiazdki), farby, brokat, klej, nitka / wstążka / sznurek

Jak zrobić: Pomalujcie wspólnie makaron, naklejcie na niego trochę brokatu i sklejcie ze sobą różne kształty tworząc płatki śniegu. Za pomocą nitka / wstążka / sznurek utwórzcie zawieszki.

Kolorowy i błyszczący makaron przewleczony przez długi sznurek może też posłużyć jako łańcuch na choinkę.

3. Ozdoby w stylu boho:

Materiały: Drewniane gałązki, szyszki, żołędzie, piórka, sznurek konopny, drewniane koraliki.

Jak zrobić: Zebrane gałązki mogą stać się bazą dla prostych, ale efektownych ozdób. Dzieci mogą przewlekać koraliki, szyszki lub żołędzie na nici, a potem przymocować je do gałązek, tworząc naturalne ozdoby. Do gałązek można też dokleić piórka.

4. Kolorowe papierowe łańcuchy:

Materiały: Kolorowy papier, nożyczki, klej.

Jak zrobić: Łańcuchy z papieru to klasyka, którą każdy z nas zna i potrafi samemu zrobić. Wystarczy pociąć kolorowy papier na paski cięte paski, a następnie połączyć je w koluszka łańcucha.

5. Pomarańczowe kule świąteczne:

Materiały: Plastry wysuszonej pomarańczy, goździki, brokat, wstążki.

Jak zrobić: Pokrój pomarańcze w plastry. Wspólnie rozłóżcie je na papierze do pieczenia i suszcie na kaloryferze aż będą całkowicie wyschnięte. Przez kilka dni w całym domu będzie Wam pachniało pomarańczami ???? Wysuszone plastry pomarańczy ozdóbcie goździkami i brokatem, bo jego w święta nigdy za wiele. Następnie każdy krążek przewiążcie wstążką i gotowe.

6. Styropianowe bombki:

Materiały: Styropianowe kule różnej wielkości, klej, koraliki, cekiny, brokat, tasiemki.

Jak zrobić: Styropianowe kule należy pokryć klejem a następnie przyklejać do nich wybrane ozdoby. Można zrobić bombki ozdobione tylko kolorowymi sznurkami, albo stworzyć błyszczące, cekinowe kule. Można też łączyć różne ozdoby ze sobą i dodawać do nich wszystko co przyjdzie Wam do głowy np. kolorowe piórka, bibułę, guziki, szyszki olchowe.

7. Pomysłowe renifery z drewnianych klamer do bielizny:

Materiały: Drewniane klamry do bielizny, farby, kawałki kolorowego filcu, czerwony nosek (np. czerwona koralika).

Jak zrobić: Pomalujcie klamry na brązowo i odłóżcie je aż wyschną. W tym czasie wytnijcie z filcu uszy i rogi, które następnie trzeba dokleić do klamerek. Na koniec przyklejcie czerwony nos i flamastrem narysujcie oczka. Gotowe renifery można przypiąć do gałązek choinki.

8. Papierowe zwierzaki na choinkę:

Materiały: Kolorowe papierowe talerze, farby, kolorowe kartki, oczy w formie ruchomych naklejek, sznureczek.

Jak zrobić: Przemieńcie papierowe talerze w śmieszne postacie, takie jak renifery, bałwanki czy aniołki. Na koniec naklejcie oczy i zamontujcie sznureczek jako zawieszkę.

9. Bałwanek z białych skarpet:

Materiały: Białe skarpety, ryż, wstążki, guziki.

Jak zrobić: Napełnijcie białe skarpety ryżem, formując kształt bałwanka. Doszycie lub przyklejcie  guziki jako oczy, wstążki jako szalik i gotowe!

10. Płatki śniegu z patyczków higienicznych:

Materiały: Patyczki higieniczne, brokat, perełki, cekiny.

Jak zrobić: Sklejcie ze sobą patyczki higieniczne tworząc z nich płatki śniegu. Patyczki można ucinać na różnych wysokościach i doklejać do innych tworząc piękne geometryczne kształty. Sklejone płatki śniegu można dodatkowo udekorować brokatem, perełkami czy błyszczącymi cekinami.

Do stworzenia pięknych ozdób choinkowych możecie wykorzystać także ciasto solne, masę porcelanową czy samoutwardzalną glinę. O tym jak je zrobić i jak wykorzystywać te materiały pisaliśmy we wcześniejszym artykule: Sensoplastyka: twórcza zabawa dla dzieci i rodziców

W wymyślaniu ozdób świątecznych ogranicza Was jedynie wasza wyobraźnia. Jeśli jednak brakuje Wam pomysłów to skorzystajcie z niezliczonej ilości inspiracji, które są zamieszczane w interenecie np. na Instagramie, pintereście czy youtubie. Wspólne tworzenie ozdób na choinkę to nie tylko zabawa, ale również sposób na budowanie niezapomnianych chwil w gronie rodziny. Niech te świąteczne rękodzieła staną się nie tylko ozdobą choinki, ale także symbolem wspólnie spędzonego czasu i kreatywności rodzinnej.